ریسک حــوادث قلبـی و عروقی در شما چقدر است

غـربالگری قلب و عروق
ریسک حــوادث قلبـی و عروقی در شما چقدر است؟

غربالگری قلبی و عروقی چیست و چرا انجام می شود؟
طبق آخرین بررسی های صورت گرفته در جهان، از جمله کشور ایران بیماری های قلبی و عروقی با سرعت چشمگیری رو به افزایش است. آمارها نشان می دهد که افرادی که دارای سابقه خانوادگی، فاکتورهای خطرساز نظیر دیابت، کلسترول بالا و پرفشاری خون، سبک زندگی نادرست، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات هستند و نیز مشاغل احتمالاً پراسترس دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار می گیرند. بر این اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان های وابسته با همراهی گروهی از پزشکان متخصص در این زمینه، در صدد بر آمدند تحت یک مطالعه جامع، کلیه افراد بالای 35 سال را با استفاده از سیستمی به روز و نوین و با استفاده از مدل های کامپیوتری و معادلات ریاضی، با عنوان غربالگری قلبی و عروقی، مورد ارزیابی قرار دهند و افراد مستعد بیماری‌های قلبی و عروقی را شناسایی نمایند تا با چنین آگاهی به موقعی، اقدامات پیشگیرانه و پیگیری های لازم جهت جلوگیری از بروز و کاهش شدت بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی صورت پذیرد.

کلینیک تست های تشخیصی چیست ؟
نظر به اینکه بیماری های عروقی در عصر حاضر یکی از رایج ترین بیماری های انسان در دنیا به حساب می‌آید و با توجه به این موضوع که چنین بیماری‌هایی می توانند به شریان های قلبی و عروق محیطی مرتبط باشند، تشخیص و شناسایی به موقع و انتخاب روش های مناسب، مهمترین بخش درمان بیماری های عروقی می باشد. 
کلینیک تست های تشخیصی قلب و عروق به دنبال رویکردی نوین در تشخیص غیرتهاجمی بیماری های قلبی و عروقی با استفاده از مدل های کامپیوتری و معادلات ریاضی است که به منظور اقدامات پیشگیرانه، پیش بینی و کاهش ریسک و میزان خطر، متناسب با شرایط هر فرد انجام می شود. پزشکان در این کلینیک با همکاری متخصصین دیگر حوزه ها، در پی ارزیابی و درمان بیماران با استفاده از پیشرفته ترین تکنیک ها و فن آوری ها هستند.

ریسک حوادث قلبی

چه مواردی در غربالگری قلب و عروق مورد بررسی قرار می گیرد؟

- ریسک حوادث و احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی تا ده سال آینده Cardiovascular Disease Risk
در این روش ضمن بررسی  فشار خون بیمار، با در نظر گرفتن مواردی نظیر اینکه :
- آیا فرد در زمان انجام تست تحت درمان و کنترل فشارخون قرار دارد یا خیر، 
- آیادارو های پایین آورنده فشارخون و چربی خون مصرف می نماید یا خیر، 
- آیا بیماری های قلبی و بیماری های زمینه ای در سوابق خانوادگی بیمار مشاهده شده یا خیر
- آیا سابقه مصرف سیگار و انواع دیگر دخانیات در بیمار وجود دارد یا خیر، 
ریسک حوادث قلبی و عروقی فرد مورد نظر، با در نظر گرفتن شرایط فعلی ایشان تا ده سال آینده بررسی می شود. به عبارت دیگر، این ارزیابی محاسباتی با توجه به سبک و شرایط زندگی فرد مورد بررسی، احتمال اینکه در ده سال آینده به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا شود را تعیین می‌نماید و مشخص می‌کند اگر چنین بیماری تحت درمان بیماری قلبی قرار گیرد، به چه میزان خطر تشدید بیماری قلبی تغییر می یابد.
- شاخص توده بدنی (Body Mass Index (BMI
مطالعات نشان داده است که شاخص توده بدنی نقش بسیار مهمی در شکل گیری بیماری های قلبی و عروقی، به ویژه رفتگی عروق دارد. 
بطور مثال اگر اضافه وزن دارید و میزان چربی بدن شما نسبت به بافت ماهیچه ای شما بیشتر و حجم چربی دور شکمی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است، ریسک بروز حوادث قلبی و عروقی به مراتب بالاتر می رود.
- ارزیابی عروق محیطی  Ankle Brachial Index / Cardio Ankle Vascular Index
در بیماری های عروق محیطی، شریان های اندام های تحتانی ممکن است دچار تنگی یا انسداد شوند. این درحالی است که مطالعات متعدد نشان داده است که بیماران با چنین مشکلاتی، علاوه بر گسترش و تشدید آسیب عروقی در اندام ها به ویژه اندام تحتانی در عین حال بیشتر در معرض خطر بیماری هایی همچون سکته قلبی و سکته مغزی هستند.
در تست تخصصی ABI، ابتدا فشار خون دست ها و پاها در سطوح مختلف به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرند و پس از انجام محاسبات توسط دستگاه مورد نظر، نتایج با هم مقایسه می شوند. برای نمونه چنانچه عدد نسبت فشار خون در پا به بازو کم باشد، می تواند در تفسیر تست به معنای تنگی و یا انسداد در بعضی از شریان های اندام تحتانی باشد. بر اساس شواهد علمی، انجام این تست در بیماران مبتلا به دیابت و یا پر فشاری خون و نیز کسانی که سابقه بیماری قلبی و عروقی دارند توصیه شده است. این روش تشخیصی در حالت سکون و نیز در حال ورزش با در نظر گرفتن وضعیت بیمار و عدد ABI انجام می شود.
- تعیین سن عروق  Vascular Age
در این سیستم با استفاده از اطلاعات و سوابق بیمار و نیز به کارگیری  ابزاری که به اندام بیمار متصل می گردد و با استفاده از معادلات ریاضی، سن عروق بیمار با سن واقعی و ایده آل عروق مقایسه می شود. مقایسه دوره ای این روش برای پزشک و بیمار امکان مراقبت و پیشگیری متناسب را فراهم می آورد.