ویتامین‌های لاغری را بشناسید

فقط شاید در خواب و رویا بتوانید ببینید که با خوردن چند عدد قرص، لاغر شده و به وزن ایده‌آل خود دست یافته‌اید. در واقع لاغری بدون گرفتن رژیم غذایی، افزایش کالری سوزی و پشتکار فراوان بعید به نظر می‌رسد، اما امکان پذیر است. تعدادی از ویتامین‌ها وجود دارند که مقادیر مناسب ذخایر آنها در بدن می‌تواند در افزایش یا کاهش وزن موثر واقع شود.
برای اینکه مسیر سلامت و لاغری شما موفقیت‌آمیز باشد باید با این ویتامین‌ها آشنا شوید.
کدام ویتامین ها باعث لاغری می شوند؟
کمبود ویتامین و لاغری ؛ تاثیر ویتامین های B روی لاغری
وظیفه اصلی ویتامین ‌های خانواده B، به ویژه ویتامین B12 تبدیل غذا به سوخت برای بدن است. این گروه از ویتامین‌ها روی عملکرد مغز، سطح انرژی و عملکرد سلولی تاثیر می‌گذارند. ویتامین‌های گروه B برای متابولیسم کربوهیدرات‌ ها، پروتئین‌ ها و چربی‌ ها ضروری هستند.
•    ویتامین B1 : باعث تجزیه مواد مغذی می‌شود. 
•    ویتامین B2 : روی غده تیروئید تأثیر گذاشته وباعث بالا رفتن متابولیسم بدن می‌شود. 
•    ویتامین B3 : باعث سوخت و ساز کربوهیدرات، چربی ‌ها و پروتئین‌ ها در بدن شده و از خستگی مفرط و عدم تمرکز جلوگیری می‌کند. 
•     ویتامین B5 : خواص ویتامین B5 باعث آزاد شدن انرژی ناشی از مصرف چربی‌ ها می‌شود. 
•     ویتامین B6 :  فواید ویتامین B6 روی تولید هورمون تیروئید تأثیر می‌گذارد که در فرآیند سوخت و ساز مؤثر است. 
•     ویتامین B7 : باعث ترمیم بافت‌ های بدن می‌شود.
•     ویتامین B9 :  یا اسید فولیک که از کم خونی جلوگیری می‌کند. 
•    ویتامین B12 : یکی از ویتامین‌های کمیاب که در منابع غذایی گیاهی وجود ندارند و باید از طرق دیگر جذب شود. 
کمبود این ویتامین‌ها می‌تواند باعث کند شدن متابولیسم شود. منابع غذایی ویتامین‌های گروه B عبارتند از : غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه‌ها، گوشت، ماهی و لبنیات.
ویتامین C
شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که چطور ویتامین C می‌تواند در دسته ویتامین های چربی سوز قرار بگیرد؟ یکی از فواید ویتامین C چربی سوزی باشد. اغلب ما در دوران سرماخوردگی بیشتر از این ویتامین استفاده می‌کنیم. مصرف این ویتامین همراه با ورزش به افزایش سوخت و ساز بدن بسیار کمک می‌کند.
ویتامین D 
ویتامین D مورد نیاز بدن را می‌توان از نور خورشید به دست آورد. احتمالا شما ویتامین D را به عنوان ویتامینی برای کمک به سلامت استخوان‌ها و تنظیم هورمون‌ ها می‌شناسید. اما شواهد نشان می‌دهد که این ویتامین در کاهش چربی ‌های بدن نیز نقش دارد.
اگر کمبود ویتامین D دارید، سعی کنید با مشورت پزشک متخصص و مصرف قرص ویتامین D، این کمبود را جبران نمایید. به این نکته هم باید اشاره کنیم که ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر ضروری به حساب می‌آید. این مواد معدنی برای ساخت و حفظ استخوان‌های قوی ضروری هستند.
متاسفانه اکثر رژیم‌ های غذایی به اندازه کافی حاوی ویتامین D نیستند. این ویتامین را بیش از هر چیز در ماهی‌ها، تخم مرغ و غلات غنی شده می‌توانید بیابید.
ویتامین E 
ویتامین E یکی دیگر از ویتامین های چربی سوز می‌باشد. خواص ویتامین E سبب از بین بردن سموم و به کاهش وزن کمک می‌کند. ویتامین E توکسین‌ها و سمومی که از طریق تغذیه نامناسب جذب بافت‌های بدن شده طی فرآیندی از بدن خارج کرده و باعث جلوگیری از چاقی می‌کند.
تاثیر ویتامین A بر لاغری
خاصیت آنتی اکسیدانی این ویتامین همچون ویتامین های چربی سوز C و E می تواند از آسیب‌ های بافتی جلوگیری کند و باعث بهبود سریعتر زخم‌ ها بشود. افزایش مقاومت سیستم دفاعی بدن یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این ویتأمین‌ها می‌باشد. شما می‌توانید نیاز روزانه خود را با موادغذایی که در این مطلب به آنها اشاره می‌کنیم تأمین کنید.
لازم به ذکر است که مصرف مقداری مواد غذایی مانند هویج، کلم پیچ و جگر سیاه گاو می‌تواند نیاز روزانه شما را به ویتامین A تأمین کند. مواد غذایی مانند : اسفناج خام، کاهو، زردآلو، تخم مرغ، کره، فلفل دلمه‌ای قرمز و انبه مواد غذایی هستند که بدن شما از طریق مصرف آن‌ها می‌تواند جذب بیشتری از ویتأمین A داشته باشد.
نکات مهم در مصرف ویتامین ها جهت لاغری
در رژیم‌ های غذایی حتماً باید از مکمل‌های مختلف برای تأمین ویتامین مورد نیاز بدن استفاده کنید. کمبود ویتامین باعث می‌شود تا کاهش وزن شما متوقف شود. مهمترین راهکار برای مصرف ویتامین های چربی سوز مشورت با یک متخصص تغذیه می‌باشد، دریافت اضافی ویتامین‌ها منجر به بروز مشکلاتی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی و فشارخون می‌شود. نکته مهم دیگر در مصرف ویتامین‌ها توجه به تاریخ انقضای ویتامین‌ها است. گذشت زمان باعث می‌شود که ویتامین‌ها تأثیر کمتری داشته باشند.
ما در درمانگاه خیریه امام علی ابن ابیطالب (ع)  با وجود پزشکان متخصص تغذیه، بهترین و سالم ترین برنامه غذایی را برای شما به ارمغان می‌آوریم.
آهن چگونه روی لاغری تاثیر می گذارد؟

ماده معدنی آهن در رساندن اکسیژن به سلول‎‌های بدن نقش دارد. هرچه ماهیچه‌ها اکسیژن بیشتری داشته باشند، بیشتر چربی می‌سوزانند. سطوح پایین آهن در بدن به طور مستقیم روی فعالیت ورزشی افراد تاثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که کمبود آهن می‌تواند باعث خستگی شده و کاهش فعالیت بدنی و در نتیجه افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.
غنی‌ترین مواد غذایی از لحاظ آهن عبارتند از: گوشت قرمز، گوشت مرغ، حبوبات و سبزیجات برگ سبز.
دقت داشته باشید که برای جذب هرچه بهتر آهن در بدن باید به مقدار کافی ویتامین C استفاده کنید. کمبود ویتامین و لاغری در ارتباط مستقیم با یکدیگر هستند. اگر کم‌خونی و فقر آهن دارید، با مشورت پزشک برای خرید قرص آهن اقدام کنید.
نقش منیزیم در لاغری
در مبحث کمبود ویتامین و لاغری به منیزیم نیز نیاز داریم. منیزیم ویتامین نیست اما یک ماده معدنی مهم به شمار می‌آید. طیف وسیعی از واکنش‌ها در بدن انسان به واسطه مقادیر مناسب منیزیم صورت می‌گیرند.
برای تولید انرژی و افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها همه ما به منیزیم نیاز داریم. سطوح پایین منیزیم، گرفتگی عضلات و درد و سفیتی آنها را در پی دارد. منیزیم همچنین به کنترل فشار خون و تنظیم سطح گلوکز (قند) خون کمک می‌کند که هر دو برای کاهش وزن ضروری هستند.
کمبود منیزیم می‌تواند باعث کند شدن متابولیسم شود. آجیل، دانه‌ها، حبوبات و سبزیجات برگ‌دار بهترین منابع منیزیم به حساب می‌آیند. کمبود منیزیم را همچنین با مصرف قرص منیزیم می‌توانید برطرف کنید.
ویتامین‌ ها چگونه به لاغری کمک می کنند؟
ویتامین‌ها به بدن کمک می‌کنند تا غذا را به انرژی تبدیل کند، التهاب را کاهش دهد و هورمون‌های مرتبط با گرسنگی و سیری را تنظیم کند. به همین دلیل است که می‌گوییم کمبود ویتامین و لاغری کاملا به یکدیگر مرتبط هستند : 
تاثیر ویتامین‌ها در افزایش متابولیسم
ویتامین ‌های گروه B، ویتامین C، ویتامین D و منیزیم همگی می‌توانند به افزایش متابولیسم کمک کنند. متابولیسم بالاتر به معنای این است که بدن کالری بیشتری می‌سوزاند.
ارتباط کاهش التهاب و کاهش وزن
در بحث کمبود ویتامین و لاغری التهاب یکی از عوامل تاثیرگذار است. التهاب یکی از عواملی است که می‌تواند باعث افزایش وزن شود. ویتامین C و ویتامین D می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

تنظیم هورمون‌های گرسنگی و سیری
ویتامین B12، ویتامین D و منیزیم همگی می‌توانند به تنظیم هورمون‌های گرسنگی و سیری کمک کنند. این مواد مغذی می‌توانند در جلوگیری از پرخوری و کمک به کاهش وزن نقش موثری را ایفا کنند.
رژیم غذایی مناسب برای لاغر شدن
از آنجایی که کمبود ویتامین و لاغری با هم در ارتباط هستند، برای کاهش وزن باید رژیمی را انتخاب کنید که عاملی برای بروز کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن شما نباشد. به این نکات توجه کنید : 
•    غذاهای کامل و تازه بخورید : غذاهای فرآوری شده اغلب ویتامین‌های کمتری نسبت به غذاهای کامل دارند.
•    به وفور میوه و سبزیجات مصرف کنید : میوه‌ ها و سبزیجات منابعی غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند و از ابتلای شما به کمبود ویتامین جلوگیری می‌کنند.
•    حبوبات، آجیل و دانه‌ها را به رژیم غذایی خود بیفزایید : این مواد غذایی منابع ایده‌آلی از پروتئین، فیبر و ویتامین هستند.
•    گوشت، ماهی و لبنیات کم‌چرب بخورید : پروتئین و ویتامین به وفور در این مواد غذایی یافت می‌شود.
با این وجود باید بدانید که برای کمک به جبران کمبود ویتامین‌ها در بدن خود ممکن است لازم باشد، قرص مولتی ویتامین و مینرال استفاده کنید. در این زمینه بعد از ارائه آزمایش خون و مطمئن شدن از کمبود ویتامین در بدن خود با پزشک متخصص مشورت کنید.
کمبود ویتامین و افزایش اشتها
در مورد کمبود ویتامین و لاغری نظریه دیگری هم وجود دارد. وقتی سطح مواد مغذی در بدن انسان رو به کاهش می‌رود، بدن اغلب شروع به تحریک اشتها برای جبران منابع از دست رفته می‌کند. اما اگر ویتامین‌ها در بدن به حد مطلوب باشند، به کنترل هوس‌های غذایی کمک می‌‎شود و اشتها بیش از حد تحریک نخواهد شد. پس مهم است که سطح ویتامین‌ها را در بدن خود متعادل نگه دارید.

منبع : مثبت سبز